Bieži saņemam jautājumu, vai iespējams izņemt pensiju 2.līmeņa uzkrājumu pirms vēl pienācis pensijas vecums. Jo īpaši aktuāls šis jautājums kļuva pēc tam, kad Igaunija 2021.gadā ieviesa pensiju sistēmas reformu, kas atļāva brīvprātīgu dalību pensiju 2. līmenī, ļaujot cilvēkiem pašiem izlemt, kā rīkoties ar šo naudu. Reformas rezultātā apmēram 150 tūkstoši igauņu izņēma savu pensiju 2.līmeņa uzkrājumu, tomēr lielākā daļa izlēma savu kapitālu atstāt pensiju plānā, uzticot to pārvaldītājam.
Latvijā situācija ir atšķirīga un pensiju 2.līmeņa kapitāla pakāpeniskai izmaksai var pieteikties vienīgi tad, ja cilvēks ir sasniedzis valstī noteikto pensionēšanās vecumu. Šāda kārtība, kā norāda likumdevējs, ieviesta, lai nenonāktu situācijā, kad atļaujot pensiju 2. līmeņa kapitālu izņemt pirms pensionēšanās un izlietot to citiem mērķiem, cilvēki vecumdienās nonāk nabadzībā, jo nav izveidots pietiekams pensijas uzkrājums.
Saskaņā ar pašlaik spēkā esošo likumdošanu tiesības uz valsts vecuma pensiju 2023. gadā ir cilvēkiem, kuri sasnieguši 64 gadu un sešu mēnešu vecumu, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem. Savukārt, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, ir tiesības pensionēties priekšlaicīgi, t. i., divus gadus pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas. Jāņem vērā, ka turpmākajos gados pensionēšanās vecums mainīsies, jo kopš 2014. gada tas katru gadu palielinās, t. i., ik gadu par trim mēnešiem, līdz 2025. gadā pensionēties varēs 65 gadu vecumā.
Pieprasot vecuma pensiju, iesniegumā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai ir jānorāda, kā rīkoties ar pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu, tādēļ svarīgi zināt, ka pastāv divas izvēles iespējas:
Izmantojot mūža pensijas apdrošināšanu, pensionārs var:
Lai izmantotu iespēju pieteikties mūža pensijas apdrošināšanas polises iegādei, šī vēlme jāatzīmē iesniegumā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, piesakoties pensiju 2. līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanai. Uzzini vairāk rakstā "Mūža pensijas apdrošināšana – vai tas ir izdevīgi?".