Vai var izņemt pensiju 2.līmeņa uzkrājumu?
janvāris 19, 2023

Bieži saņemam jautājumu, vai iespējams izņemt pensiju 2.līmeņa uzkrājumu pirms vēl pienācis pensijas vecums. Jo īpaši aktuāls šis jautājums kļuva pēc tam, kad Igaunija 2021.gadā ieviesa pensiju sistēmas reformu, kas atļāva brīvprātīgu dalību pensiju 2. līmenī, ļaujot cilvēkiem pašiem izlemt, kā rīkoties ar šo naudu. Reformas rezultātā apmēram 150 tūkstoši igauņu izņēma savu pensiju 2.līmeņa uzkrājumu, tomēr lielākā daļa izlēma savu kapitālu atstāt pensiju plānā, uzticot to pārvaldītājam.

Latvijā situācija ir atšķirīga un pensiju 2.līmeņa kapitāla pakāpeniskai izmaksai var pieteikties vienīgi tad, ja cilvēks ir  sasniedzis valstī noteikto pensionēšanās vecumu. Šāda kārtība, kā norāda likumdevējs, ieviesta, lai nenonāktu situācijā, kad atļaujot pensiju 2. līmeņa kapitālu izņemt pirms pensionēšanās un izlietot to citiem mērķiem, cilvēki vecumdienās nonāk nabadzībā, jo nav izveidots pietiekams pensijas uzkrājums.

Kāds ir pensionēšanās vecums?

Saskaņā ar pašlaik spēkā esošo likumdošanu tiesības uz valsts vecuma pensiju 2023. gadā ir cilvēkiem, kuri sasnieguši 64 gadu un sešu mēnešu vecumu, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem. Savukārt, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, ir tiesības pensionēties priekšlaicīgi, t. i., divus gadus pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas. Jāņem vērā, ka turpmākajos gados pensionēšanās vecums mainīsies, jo kopš 2014. gada tas katru gadu palielinās, t. i., ik gadu par trim mēnešiem, līdz 2025. gadā pensionēties varēs 65 gadu vecumā.

Kā pieteikties pensiju 2.līmeņa kapitāla izmaksai, kad sasniegts pensijas vecums?

Pieprasot vecuma pensiju, iesniegumā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai ir jānorāda, kā rīkoties ar pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu, tādēļ svarīgi zināt, ka pastāv divas izvēles iespējas:

  • vari  pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu pievienot savam pensiju 1. līmenī uzkrātajam kapitālam un saņemt abas pensijas daļas kopā;
  • vari noslēgt mūža pensijas apdrošināšanas līgumu un pensiju 2. līmenī uzkrāto pensijas kapitālu uzticēt paša izvēlētai apdrošināšanas sabiedrībai, kas tevis noteiktajos termiņos izmaksās pensiju 2. līmenī uzkrāto. Šo iespēju var izmantot vienīgi tad, ja uzkrātais pensiju 2. līmeņa kapitāla apmērs ir vismaz 2000-3000 eiro (atkarīgs no apdrošināšanas sabiedrības nosacījumiem).

Kādas ir mūža pensijas galvenās priekšrocības?

Izmantojot mūža pensijas apdrošināšanu, pensionārs var:

  1. Noteikt mūža pensijas izmaksu biežumu – reizi mēnesī, ceturksnī, pusgadā vai gadā. Piemēram, nosakot naudas izmaksu reizi ceturksnī, saņemsi summu uzreiz par trīs mēnešiem, ko varēsi izmantot lielākam pirkumam – ceļojumam, ārstniecības pakalpojumiem, svinībām vai tml. Tas var būt labs risinājums, kā “iekrāt” līdzekļus, ja ikdienas tēriņiem pietiek ar valsts noteikto vecuma pensiju un citiem ienākumiem.
  2. Mūža pensijas polise ļauj atstāt neizmantoto pensijas 2.līmeņa uzkrājumu mantojumā tuvam cilvēkam gadījumā, ja ar apdrošināšanas sabiedrību atrunātajā garantētajā izmaksas periodā iestāsies tava nāve. Norādot izvēlēto tuvinieku kā labuma guvēju, tas turpinās saņemt tavas mūža pensijas izmaksas līdz garantētā izmaksas perioda beigām (nedrīkst pārsniegt 20 gadus). Tas tev dod iespēju parūpēties, lai arī pēc tavas nāves tavi darba augļi sniedz labumu tevis izvēlētam mantiniekam.

Lai izmantotu iespēju pieteikties mūža pensijas apdrošināšanas polises iegādei, šī vēlme jāatzīmē iesniegumā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, piesakoties pensiju 2. līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanai. Uzzini vairāk rakstā "Mūža pensijas apdrošināšana – vai tas ir izdevīgi?".


Integrum Asset Management IPAS
Elizabetes iela 23, Rīga, LV-1010
+371 6700 2777

Darba laiks:
I-IV: 09.00-17.30
V: 09.00-14.30

info@integrum.lv
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram