Vai ir vērts mainīt pensiju 2.līmeņa plānu?
novembris 24, 2022

Vai zināji, ka pensiju 2. līmeņa līdzekļu pārvaldītāju vari mainīt 1 reizi kalendārajā gadā, bet ieguldījumu plānu pie katra līdzekļu pārvaldītāja – 2 reizes kalendārajā gadā? Turklāt, pensiju plāna maiņa ir bez maksas.

Tas tev dod iespēju būt elastīgam un uzticēt savu uzkrājumu tam pārvaldītājam, kuram uzticies, un izvēlēties pensiju plānu, kas atbilst tavam vecumam un ilgtermiņa mērķiem.

Pašlaik valsts fondēto pensiju shēmas līdzekļu pārvaldītāju reģistrā ir reģistrēti septiņi pensiju 2. līmeņa līdzekļu pārvaldītāji. Katram no tiem ir viens vai vairāki ieguldījumu plāni, kas kopā veido vairāk kā 25 izvēles.

Kā izvērtēt, kuros gadījumos vēlams mainīt pensiju 2.līmeņa plānu?

1. Uzkrājums atrodas tavam vecumam neatbilstošā plānā

VSAA apkopotie dati par pensiju 2.līmeņa ieguldījumiem dažādos pensiju plānos 2021.gadā rāda, ka desmitiem tūkstošu Latvijas iedzīvotāju savu pensijas uzkrājumu ir ieguldījuši to vecumam neatbilstošos plānos, kas var būtiski samazināt viņu nākotnes pensijas lielumu. Saskaņā ar šo informāciju daudzi gados jauni cilvēki pievienojušies dalībai konservatīvajos plānos, kam raksturīgs zemāks risks, ko parasti pavada arī zemākas iespējas sasniegt augstu ienesīgumu.

Tomēr, ja tev līdz pensijai ir vēl vairāki desmiti gadu, ieteicams izvēlēties aktīvo plānu, kas var ļaut uzkrāt lielāku kapitālu caur augstāku ienesīgumu. Savukārt, ja līdz pensijai atlikuši mazāk kā 10 gadi, labāk dot priekšroku pensiju plāniem ar zemāku risku, jo šajā vecumā būtiskākais ir saglabāt to, kas jau ir uzkrāts, mazāk orientējoties uz augstāku peļņu. Vairāk par to, kā orientēties pensiju 2.līmeņa plānu piedāvājumā, lasi rakstā “Kā gudri salīdzināt pensiju 2. līmeņa plānus?”

2. Tavs pensiju 2.līmeņa plāns ilgtermiņā strādā ar zaudējumiem

Pievērs uzmanību esošā pensiju pārvaldnieka vēsturiskajam ienesīgumam. Kaut arī vēsturiskais ienesīgums negarantē tādu pašu rezultātu arī nākotnē, tomēr, vērtējot to vairāku gadu griezumā, var gūt priekšstatu, kā pārvaldnieks ir ticis galā dažādās tirgus situācijās – gan krīžu, gan attīstības gados.

Nemaini pensiju plānu, piemēram, uz konservatīvo, kas ir bieži izplatīta kļūda, tikai tādēļ, ka sākusies ekonomiskā krīze un vēlies samazināt risku. Plāna nomaiņas procedūra ilgst apmēram 1-2 nedēļas, tādēļ brīdī, kad tā beidzot būs notikusi, gan esošā, gan no jauna izvēlētā pensiju plāna ienesīguma dati jau var būtiski atšķirties – var būt sākusies viena plāna augšupeja, bet otra – lejupslīde. Skatoties ilgtermiņā, ienesīgums parasti pārsniedz zaudējumus, jo pēc katra kritiena seko ekonomikas izaugsme. Tādēļ sākoties krīzei un vērojot, kā akciju tirgus indeksi krīt, saglabā mieru un nepieņem sasteigtus lēmumus.

Kas pašlaik pārvalda tavu pensiju 2.līmeņa plāna uzkrājumu?

Gadījumā, ja nezini, kas pašlaik pārvalda tavu pensiju 2.līmeņa uzkrājumu, vari to ērti noskaidrot, izmantojot portāla www.latvija.lv e-pakalpojumu “Informācija par dalību pensiju 2. līmenī”.  Savukārt, ja vēlies mainīt sava pensiju uzkrājuma pārvaldītāju un pievienoties Aktīvajam ieguldījumu plānam Integrum, izvēlies pakalpojumu “Pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plāna izvēle vai maiņa”.


Integrum Asset Management IPAS
Elizabetes iela 23, Rīga, LV-1010
+371 6700 2777

Darba laiks:
I-IV: 09.00-17.30
V: 09.00-14.30

info@integrum.lv
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram